Stavební spoření
V Česku je v dnešní době stavební spoření díky svým parametrům jedním z nejoblíbenějších spořících produktů a je třetím nejrozšířenějším způsobem financování vašho vlastního bydlení.
Hlavní myšlenkou stavebního spoření je možnost získat levný úvěr na bydlení. Účastníkem stavebního spoření může být fyzická nebo právnická osoba, která uzavřela písemnou smlouvu o stavebním spoření (za nezletilé uzavírá smlouvu zákonný zástupce). Za uzavření smlouvy o stavebním spoření si stavební spořitelny účtují poplatek, který se pohybuje kolem 1 % z cílové částky. Poté klient začne spořit.
Státní podpora: od 1. 1. 2011 vešla v účinnost novela zákona o stavebním spoření a o daních z příjmu. Od tohoto data stát podporuje tuto formu spoření státní podporou ve výši 10 % z vložené částky, a to až do výše 2 000 Kč ročně (při uložené částce 20 000 Kč ročně). Státní podpora za rok 2010, tedy připsaná v roce 2011, má ale jedno specifikum. Připsaná státní podpora bude zdaněna o 50 %. Od roku 2011, tedy připsaná dotace v roce 2012, klient již dostane max. státní dotaci 2 000 Kč. Další změnou od 1. 1. 2011 je zdanění výnosu o 15 %.
Jednotlivé platby je možné poukázat buď v měsíčním intervalu, v ročním intervalu, nebo nepravidelně. Ke své naspořené částce klient obdržel ještě státní podporu ve výši 15 % z ročně uspořené částky, maximálně však 3 000 Kč.[zdroj?] Optimální ročně uspořená částka je 20 000 Kč (započítávají se vklady + úroky + připsaná státní podpora).[zdroj?] Navíc jsou vklady a státní podpory úročeny 1-2 % p. a., dle smlouvy o stavebním spoření.[zdroj?] Nárok na státní podporu pro smlouvy uzavřené po 1. 1. 2004 vzniká při dodržení vázací doby 6 let, tzn. že klient peníze nemůže vybrat dříve než za 6 let.[zdroj?] U smluv uzavřených do roku 2003 včetně byla státní podpora ve výši 25 % z ročně uspořené částky, nejvýše 4 500 Kč (optimální roční částka byla 18 000 Kč) a vázací doba byla jen 5 let. Na státní podporu nemají nárok právnické osoby. Státní podpora se připisuje na rodné číslo, takže 1 osoba nemůže pobírat více státních podpor ze stavebního spoření, ale smluv může mít kolik chce (s ohledem na poplatek za "úhradu za správu a vedení účtu stavebního spoření" převyšující v 300 Kč není ekonomické držet více účtů). Výjimkou je situace, kdy účastník stavebního spoření, který pobírá na svoji smlouvu státní podporu, další spořící smlouvu se státní podporou zdědí.
Po uplynutí vázací doby si buď může klient peníze vybrat a použít je dle svého uvážení (v roce 2013 se uvažuje o změně a účelovosti a o možnosti poskytovat tento produkt stavebního spoření se státním příspěvkem každé bance), nebo může spořit dál, dokud nedosáhne cílové částky. Ta se dá zvýšit a tím se prodlouží možnost spoření se státní podporou. Další výhodou je, že po uplynutí vázací doby si klient může peníze vybrat kdykoliv. Z rozdílu staré a nové cílové částky však opět zaplatí poplatek pohybující se kolem 1 % (zhruba tato výše zpravidla připadne obchodnímu zástupci stavební spořitelny jako provize a vyplatí se počkat na akci, kdy st. spořitelna tento poplatek klientovi vrací při splnění definovaných "akčních" podmínek).
Napište mi a já vám vše zdarma vysvětlím :-)